درباره نشریه

مجله «نامه آموزش عالی» نشریه‌ای علمی–پژوهشی در حوزه آموزش عالی است که  با  مجوز  شمارۀ  3/159686  مورخ  91/08/02   وزارت   علوم، تحقیقات و فناوری، توسط مؤسسۀ پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و  سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور منتشر  می‌شود. نخستین شماره این مجله در 1391 منتشر شد مورد تأیید کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور است.  در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت سردبیری جناب آقای دکتر ابراهیم خدایی و مدیر مسئولی دکتر رضا منیعی منتشر می‌شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

 ویژگی‌های برجسته مجله

 - کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

 - کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

 - مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 - مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

 - مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار است.

 - مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

 - مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دو سر گمنام و ناشناس می‌شود.

 - مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

 - هیئت تحریریه معروف دارد.

 - به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

 اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله نامه آموزش عالی
عنوان انگلیسی مجله Higher Education Letter
عنوان تحت‌اللفظی مجله Nāmah-i āmūzish-i ̒ālī
شاپا (ISSN)

شاپا چاپی: 4617-2008

شاپا الکترونیکی: 2139-2783

حوزه موضوعی مجله

آموزش عالی

سیاستگذای آموزش عالی

ارزشیابی و مدیریت عملکرد نظام آموزش عالی

زبان

فارسی (به همراه چکیده انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1391، سال 1، شماره 1

فاصله انتشار

دوفصلنامه

محل انتشار

ایران، تهران

ناشر

سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور

سردبیر

دکتر ابراهیم خدایی

مدیر مسئول

دکتر رضا منیعی

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دو سو ناشناس (گمنام برای نویسنده و داور)

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

LH

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

378

نوع ماده

پیایند (ادواری)

آدرس وبگاه

http://journal.sanjesh.org

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

نوع مجوز انتشار

CC-BY-NC

نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به مجله ««نامه آموزش عالی» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در فهرست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

- رایگان، دسترسی آزاد

- بابت پردازش، داوری و ارزیابی مقالات در مجله ««نامه آموزش عالی» مبلغی دریافت نمی‌شود و پذیرش و انتشار مقاله در این نشریه رایگان است.

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

توصیف

مجله «نامه آموزش عالی» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های سنجش و اندازه‌گیری آموزش عالی و نظام تضمین کیفیت در آموزش عالی به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی منتشر می‌کند. این مجله  محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

کوپ

مجله ««نامه آموزش عالی» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

بیانیه دسترسی آزاد

مؤسسۀ پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان ناشر مجله «نامه آموزش عالی»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در مجله ««نامه آموزش عالی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

رعایت موازین اخلاق پژوهش، گمنام ماندن و حفظ اسرار آزمودنی‌های انسانی از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه/مرکز پژوهشی ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد.